A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2023. év végén több módosításon esett át, ezen módosítások több hullámban fognak hatályba lépni. Az egyik ilyen módosítás a munkaköri alkalmassági vizsgálatok (munkába lépés előtti, időszakos, soron kívüli, munkakör változás előtti, záró) témakörét érinti.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2024. szeptember 1-jén hatályba lépő előírási szerint a munkavállaló csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha
- annak ellátásához megfelelő élettani adottságokkal rendelkezik;
- foglalkoztatása az egészségét, testi épségét, illetve a fiatalkorú egészséges fejlődését károsan nem befolyásolja;
- foglalkoztatása nem jelent veszélyt a munkavállaló reprodukciós képességére, magzatára;
- mások egészségét, testi épségét nem veszélyezteti és a munkára
- jogszabályban meghatározottak szerint - alkalmasnak bizonyult.
A fenti változásokat is tartalmazó, a hazai gazdasági szereplők versenyképességének erősítésével és a közigazgatás hatékonyságának növelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2023. évi CIX. törvény (a 3. §, a 6. § (1) bekezdése, a 47. § (1) bekezdése, a 48. §, a 73. § (3) bekezdése, a 75. § és a 78. § (1) bekezdése), valamint a munkavédelemről szóló törvény rendelkezései szerint jogszabályban meghatározott esetekben (a feladatkörében érintett miniszter, az egészségügyért felelős miniszterrel és a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben rendeletben határozza meg azon munkaköröket, feladatköröket (foglalkozásokat), amelyek esetében a munkára való alkalmasságról jogszabályban meghatározott orvosi vizsgálat alapján kell dönteni) vagy a munkáltató erre irányuló döntése esetén a munkára való alkalmasságról jogszabályban meghatározott orvosi vizsgálat alapján kell dönteni.
A végrehajtási rendelet arról, hogy mely esetekben lesz kötelező a vizsgálat még nem született meg, így annak megjelenéséig és hatályba lépéséig továbbra is kötelező a munkaköri alkalmassági vizsgálatok (munkába lépés előtti, időszakos, soron kívüli, munkakör változás előtti, záró) elvégeztetése.
Továbbá azt is fontos kiemelni, hogy - a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998 (VI.24) NM rendelet 4 § (1) bekezdése alapján - az új belépő munkavállalókra vonatkozó munkába lépést megelőző orvosi vizsgálat kötelezősége sem változik.
Tehát a munkavállalók munkaköri alkalmassági (üzemorvosi) vizsgálaton való részvételének eltörlése nem kötelező érvényű szabály, csupán csak egy „könnyítési lehetőség” a munkáltatók részére 2024. szeptember 1-től. A végrehajtási rendelet még nem ismert, így az sem tudható, mely munkakörök, feladatkörök lesznek esetlegesen érintettek a 2024. szeptember 1-jei hatályba lépéskor.
Így a cégvezetőknek cégük, vállalkozásuk tevékenységétől függetlenül a munkaköri alkalmassági vizsgálatok megszüntetése előtt mindenképp javasoljuk, hogy mérlegeljék, a „könnyítés” lehetőségével élnek-e (amennyiben a végrehajtási rendelet erre esetlegesen lehetőséget fog adni 2024. szeptember 1-től), mert a munkáltatók objektív felelősségét ez a változás nem törli el és továbbra is az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit a munkáltatónak kell biztosítania.
Fontos hangsúlyozni, hogy a munkavédelemről szóló törvény azon előírásai, mely szerint a munkáltatóknak valamennyi munkavállalójukra kiterjedően foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást kötelesek biztosítani nem változik. Így a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény végrehajtására kiadott a foglalkozás-egészségügyi szolgálatról szóló 89/1995. (VII. 14.) Korm. rendeletben, valamint a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásról szóló 27/1995. (VII. 25.) NM rendeletben előírt, a munkáltatókra háruló foglalkozás-egészségügyi feladatok ellátása továbbra is törvényi kötelezettség marad.
Partnereink
A Somfai Kft. a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara tagja.